Can Kuş

E-Devlet Gelir Testi Nasıl Yapılır?

19.05.2022
17
E-Devlet Gelir Testi Nasıl Yapılır?

E-Devlet gelir testi nasıl yapılır? Sorusu gelir testi yaptırmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu bir soru olup merak konusudur. E-Devlet Gelir Testi Başvurusu turkiye.gov.tr ​​adresinden yapılabilir. Gelir testi, sosyal güvencesi olmayan birey veya ailelerin refah devletinin anladığı gibi menfaatlerini talep edebilmelerini sağlamak için oluşturulmuş bir testtir. Gelir testi sonucunda kişi devletten sağlık ve yardım için başvurabilir. E-devlet gelir doğrulama süreci birkaç gün içinde tamamlanacak. Maddi geliri düşük kişiler bile bu testi kullanarak ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini ve kendilerine ödenip ödenmediğini görebilirler.

Birçok sorunun akıllarda yer ettiği bu durumda E-devlet gelir testi nasıl yapılır? Sorusundan önce gelir testinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir hesaplama testi, sosyal güvencesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devletin sunduğu imkanlardan yararlanabilmeleri için yaptırmaları gereken bir testtir. Bu test sağlık sigortası priminizi belirlemek için gereklidir. Ücretsiz sağlık hizmeti almak isteyen dar gelirli vatandaşlar, ödemelerinin devlet tarafından karşılandığından emin olmak için bu testi kullanabilirler. 18 yaşını doldurmuş vatandaşların gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu test, hızlı sonuçlarla doğrudan e-devlet tarafından yapılabilir. Gelir testleri, hane halkıyla ilgili birçok faktörü dikkate alır. Gelir testi başvurusu kişinin kendisi tarafından yapılmalıdır. Ancak mücbir sebep hallerinde bu test birinci dereceden bir akraba tarafından yapılabilir.

E-Devlet Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet gelir testi yapabilmek için e-Devlet ekranınıza giriş yapmanız ve buradan gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir. Ancak bu sistemi zorunlu olarak zor kullanma veya yaşlılık nedeniyle kullanamayanlar, birinci derece akrabalarının desteğiyle E Devletinde gelir testine girebilirler. E-Devlet sistemine bilgisayar veya cep telefonu ile giriş yaptıktan sonra TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekecektir. Açık sistemde gelir kontrolünü görmek için arama butonuna “aile, çalışma, sosyal politikalar” yazın. Bu ekranda sol tarafta bulunan Gelir Testi Hesapla seçeneğine tıklayınız. Açılır ekrandaki tüm bilgiler doğru şekilde tamamlanmalıdır. Özellikle tanıdık ABD, çocuklara girer veya her iki çocuk hakkında bilgi vermekle yükümlüdür. E-devlet Gelir Testi Bu adımlar, kişisel bilgiler girdikten sonra tamamlanır. Testin ardından devlet tarafından gerekli incelemeler yapılmaktadır. GSS pirimler ve de sağlık hizmetleri ile geri dönüt 1-3 iş günü içinde olmaktadır.

e-devlet gelir testi nasıl yapılır?

e-devlet gelir testi nasıl yapılır?

E-devlet gelir testi nasıl yapılır? Detaylarını yukarıda anlattıktan sonra başka bir yolu var mı onu da incelemek gerekir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

E devlet gelir testi nasıl yapılır? Konusunu işlemiştik. Diğer bir yolu daha olduğunu da bilmek gerekmektedir. Gelir testleri iki şekilde yapılır. Birincisi, bireylerin kendi bilgilerini ve hanesindeki diğer kişilerin bilgilerini girip test sonuçlarını bekledikleri E-Devlet sistemidir. Diğeri ise Kaymakamlığa bağlı İlçe SGK Merkezidir. Başvurunuzu SGK Merkezi aracılığıyla yaparsanız, doğrudan orada olmanız gerekir. Bu arada kişinin iki adet biyometrik fotoğrafı ve kimlik belgesi olmalıdır. Birinci derece akrabaları ile başvuran kişiler formu doldurup SGK’ya başvuruda bulunabilirler. Gelir teyidi kişinin kendisi tarafından yapılmamakta, belgelerin ibraz edilmesinden sonra milli gelir çeşitli faktörler kullanılarak milli hükümet tarafından hesaplanmaktadır. Gelir doğrulaması sırasında kişinin tek sorumluluğu, kişinin talep ettiği bilgileri ve aile ile ilgili kısımları doğru bir şekilde girmektir. Gelir doğrulaması tamamlandığında o kişiye e-devlet veya SMS yoluyla bildirim gönderilir. Gelir testi sonuçlarınızı da SGK’yı ziyaret ederek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.