Can Kuş

E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu

23.05.2022
16
E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet sosyal yardım ödemeleri devam ediyor mu? E-Devlet 1000 TL yardım başvurusu devam ediyor mu? Sosyal yardım e-devlet sorgulama ve başvuru ekranı açık mı? Sorularının yanıtları araştırılan konular arasında yer almaktadır. 1100 TL pandemi yardım parası başvuruları e-devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sosyal yardım bilinen ismiyle pandemi yardımlarında Faz 3 ödemeleri ve başvuruları devam edilirken, gözler sonuç ekranına çevrilmiştir. Başvurular e-devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilen 1100 TL pandemi desteği sonuçları yine aynı sistem üzerinden sorgulanmaktadır.

İhtiyaç sahipleri, ücretin hesaplarına yatıp yatmadığını e-devlet sitesi apısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” adlı kısmından öğrenebilir. Başvuru şartı taşıyanlar bu ekrandan sonuçları sorgulayabilmektedir.

1100 TL Pandemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni alınan kararlara göre pandemi zamanında ihtiyaç sahiplerine 1100 TL sosyal yardım yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile başvurulara gerek olmaksızın 2 milyonun üzerinde haneye ulaşacağını kaydetti. Bakan Yanık açıklamasında şunları söyledi: “Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvuruları e-Devlet sitesi üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet sitesi üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilerek 2 milyonu aşkın haneye, hane başı olarak 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” dedi.

e-devlet 1000 tl yardım başvurusu

e-devlet 1000 tl yardım başvurusu

Bakanlık, destek ödemeleri, daha önce e-devlet sitesi üzerinden başvuruları banka hesap bilgisi bulunan kişilere banka hesabına, başvurularında banka hesap bilgisi olmayanlar ise PTT kartlarına yapılacağı bildirdi.

Hem banka hesap bilgileri bulunmayan, hem de PTT kart olmayan kişilerin destek ödemeleri Ramazan Bayramına kadar konutlarına teslim edilmiştir. Ayrıca aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanuna göre engelli ve yaşlı aylıkları da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleriyle birlikte yapılmaktadır.

Başvuru E-Devlet’ten

Faz-3 destek başvuruları e-devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurular kimlik numaralarına göre olmaktadır. Kimlik numarasının son hanesi 0 olan pazartesi günü, 2 olan salı, 4 olan çarşamba, 6 olan perşembe, 8 olan cuma günü başvurabilmektedir. Cumartesi ve pazar günleri herhangi bir sınırlama olmadan herkes başvuru yapabilmektedir. Değerlendirmeler kişi bazlı değildir, hane bazlı yapılmaktadır. Aynı haneden birden çok başvuru olması durumunda, tek başvuru olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Başvuru Şartları Nelerdir?

AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvurusu, e-devlet sitesi üzerinden “T.C. Kimlik Numarası” son hanesine göre alınmaya başlanmaktadır. Başvuru süreçleri e-devlet sitesi üzerinden takip edilmektedir. Değerlendirme, daha önceden bahsettiğimiz gibi kişi bazlı değil, hane bazlı yapılmaktadır.

Aynı haneden birden fazla başvuru yapılması durumunda, tek başvuru sayılmaktadır. Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmamaktadır;

  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 2 ve Faz 1 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında memurlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında kamu işçileri,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geliri veya aylık alanlar,
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalanan kişiler,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sitesi üzerinden 1100 TL sosyal yardım parası sorgulayabilmek için e-devlet sitesinden hesap girişi yapmanız gerekir. Daha sonra arama butonundan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfası üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne girin. Daha sonra sorgulamak için butona tıklamanız gerekir.

Toplam 6.6 Milyar Liralık Yardım

Salgın Sosyal Destek Programını ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik başka nakdi desteklerin düzenli olarak sürdüğünü belirten Bakan Derya Yanık, şu açıklamalarda bulundu, “Elektrik yardımı, barınma desteği, evde bakım yardımı, sosyal ekonomik destekler, Genel Sağlık Sigortası yardımından eğitim desteklerine kadar pek çok başlıkta vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Bu doğrultuda bu ay içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik toplam 6.6 milyar TL’yi aşan nakdi yardımlarda bulunduk.” açıklamasında bulundu.

Bu yazıda sizlere 1100 TL pandemi yardımı hakkında bilgileri sunduk. Eğer başvuru veya sorgulama hakkında merak ettikleriniz varsa bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda yanıt vererek yardımcı olmaktayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.