Can Kuş

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

02.04.2022
15
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

Birçok kadının tutkusu olan makyaj güzelliği ön plana çıkarır. Peki gelişigüzel makyaj yapmak yerineyse doğru bir şekilde makyaj nasıl yapılır?

Doğru Makyaj Teknikleri

  • Fondöteni cilde sürmeden önce yüz yıkanmalı ve nemlendirilmelidir. Doğrudan fondöteni sürmek cilde sonradan zarar verebilir. Nemli bir sünger ile cilde sürülmelidir. Süngeri her kullanıştan sonra yıkamak ve kurutmak gerekir. Gündüz makyajı yapılıyorsa gün ışığında, gece makyajı yapılıyorsa iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalıdır. Saç dipleri ve yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmaması gerek. Fondöteni buraya bir anda sürmek yerine küçük dokunuşlarla sürerek renk farklılığını giderin. Fondöten seçimi önemlidir. Birçok çeşit fondöten vardır. Ten renginize en uygun olanı almaya dikkat edin. Cildiniz yağlı ise buna uygun fondötenlerde var. Uygun fondöteni kullanmak önemlidir. Çok fazla tabaka halinde sürülmemeli fondöten. İnce tabaka halinde sürülüp doğal olmalıdır.
  • Pudra fondöten üzerine uygulanacaksa şeffaf olmalıdır. Fakat tek başına kullanılacaksa ten rengine uygun olanı kullanılmalıdır. İnce bir tabaka halinde sürülmesi gerekir.
  • Her göze her renk yakışmadığı için kendi renginizi bulmanız gerekir. En uygun ve güzel gelen rengi bulduğunuzda far uygulamasına geçebilirsiniz. Farı uygulamak için ise sık sık temizlenen, yumuşak fırçalar kullanılmalıdır. Göz kapağınızı incitecek sert fırçalar kullanılmamalıdır. Gözlerinizi büyük göstermek istiyorsanız, kirpik diplerine siyah göz kalemi ile ince bir hat çekin. Göz ucundan da biraz taşırabilirsiniz. Alt kirpik diplerine de ince bir hat çekilmeli ve fırça yardımı ile dağıtılmalı. Böylece buğulu bir görüntü oluşmuş olacak ve gözleriniz olduğundan biraz daha büyük görünecek.
  • ­Gözlerinize maskara sürerek de büyütebilir ve daha derin bir anlam katabilirsiniz. Göz çevresine maskara bulaştırmamak için başınızı biraz yukarı kaldırıp aynaya bakarken sürebilirsiniz. Fazla kat maskara sürmek kirpiklerinizi yoracak ve olduğundan çok daha fazla yoğun görünecektir. Bu görüntü doğal olmaktan uzaktır. Normalden fazla kat sürülmemelidir.
  • Allık sürerken fırçayı tercihi oldukça önemlidir. Fırça yumuşak ve uzun tüylü olmalıdır. Diğer fırçalar ve süngerler gibi bu fırça da sık sık yıkanmalıdır. Ten renginize göre pembemsi veya toprak rengi kullanın. Bir leke gibi durmamalıdır allık. Bu yüzden hafif sürmelisiniz. Fırçayı bastırmadan allığı uygulamalısınız. Gece makyajı yapıyorsanız allığı biraz koyu yapabilirsiniz fakat çok iyi dağıtmanız gerekir. Eğer yuvarlaksa yüzünüz daha ince göstermek istiyorsanız, elmacık kemiklerinin altından şakaklarınıza doğru ve şakaklara sürmelisiniz. Köşeli bir yüzünüz varsa elmacık kemiklerinin üzerine, çenenin alt-yan sınırına sürmelisiniz allığı.
  • Eğer dudaklarınız ince ise dudaklarınıza fondöten sürün. Dudak bitiminize kemik rengi bir kalem ile ince bir çerçeve çizin. Parmak uçlarınız ile dağıtarak keskinliği azaltın. Ardından dudak kalemi ile çerçeve çizin ve sonra dudaklarınızı uygun ruj ile boyayın. Açık renkli rujlar dudağı daha dolgun, koyu renkli rujlar dudağı daha ince gösterir.
  • Makyajınızı yaparken ürünlere dikkat etmeye özen gösterin. Cildinize uygun olmayan üründen uzak durun. Her makyajdan önce cildinizi temiz tutun ve nemlendirin. Makyajdan sonra ise yüzünüzü makyaj çıkarma suları ile iyice temizleyin. Fırça ve süngerlerinizi özenle yıkayın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.