Can Kuş

Damga Vergisi Nedir, Oranları Nasıl Hesaplanır?

09.06.2022
27
Damga Vergisi Nedir, Oranları Nasıl Hesaplanır?

Sıklıkla duyulur, azca ödenir; damga vergisi nedir? Devlet tarafından alınan vergi çeşidi olan damga vergisi, kişiler ve kurumlar arasında gerçekleşen işlemler sonucunda geçerliliğin belgelendiği kağıt üzerinden alınan vergidir. Peki  damga vergisi nasıl hesaplanır, kimler tarafından ne zaman ödenir? Tüm bu soruları bu yazıda yanıtlayacağız.

Damga Vergisi Nedir?

Damga vergisi, kişiler ile kurumlar, kişiler ile kişiler, veya kurumlar ile kurumlar arasında resmi ve hukuki işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergidir. Buradaki kağıt, yazılıp imzalanması ya da imza yerine geçen işaret konmak sureti ile düzenlenen ve herhangi bir hususu belli etmek veya ispat için ibraz edilecek olan belgelerle <a href0″elektronik”>https://www.parasut.com/blog/mali-muhur-ve-e-imza-nedir-ne-degildir”>elektronik imza kullanılma sureti ile manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgelerdir. Damga vergisinin alınması için kağıdın ibraz edilmesi, imzalanabilir ya da imza yerine geçen ibareler olması ve hüküm içermesi gerekir.

Damga Vergisi Ne İçin Alınır?

Damga vergisi, kurum ve kişiler arasında yapılan anlaşma ve sözleşmelerin geçerliliğini belgelemek amacı ile alınmaktadır. Bu sözleşme, kişiler arasında olabileceği gibi, kişi ve resmi daireler arasında da olabilmektedir. Fakat önemli bir nokta olarak, iki kişi arasında yapılan sözleşmede damga vergisini her iki tarafında ödemesi gerekir, resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kağıtların damga vergilerini kişiler ödemektedir. Damga vergisi örneği olarak, kira sözleşmeleri gösterebilmektedir; iş hayatında karşılaştığımız ihaleler, ücret ödemesi ve sözleşme gibi durumlarda da ödenen vergi türü olduğunu söyleyebiliriz.

Damga Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bu noktada, sıklıkla karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de, “Faturalarda damga vergisi nasıl hesaplanır?” olmaktadır. Damga vergisi hesaplaması, konu olan kağıtların nüshasına göre damga vergisi hesaplanmaktadır ve oranlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin, taksit ile satış sözleşmeleri binde 8,25 oranında Damga Vergisi’ne tabi olur, belli parayı ihtiva etmeyen kağıtlar kategorisine ait olan tahkimnameler ise 97,20 TL damga vergisine tabi olur.

damga vergisi

damga vergisi nedir, oranları nasıl hesaplanır?

Damga vergisi ödeme şekilleri bu durumlara bağlı olarak iki türlü olmaktadır. İlki, Nispi ödemedir ve yukarıda belirttiğimiz gibi binde 8,25 olarak hesaplanmaktadır. İkincisi, maktu ödemesidir. Sözleşmede değer belirtilmemiş ise damga vergisi maktu alınmaktadır, değer varsa nispi alınır.

Sözleşme Damga Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Sözleşmelerde damga vergisi hesaplanması için ihtiyaç olan tek rakam, sözleşme tutarıdır. Aylık belirlenen tutar yıl bazında düşünülerek hesaplamanız gerekir.

Sizlere örnek bir hesaplama yapalım. Diyelim ki, sözleşmenizin aylık tutarı 3.000 TL olsun; bu durumda 12 ile çarptığımız zaman yıllık tutarı 36.000 TL olarak kolayca bulursunuz. Daha sonra şu formülü uygulamanız gerekir:

Damga Vergisi Tutarı = Sözleşme Tutarı x %0,948

Damga Vergisi Tutarı= 36.000 x %0,948 –> 341,28 TL’dir.

Örnekte açıkladığımız gibi, iş sözleşmesi damga vergisi hesaplama yapılırken tutarı binde 9,48 ile çarpmanız gerekir. Sözleşmede damga vergisinin yarı yarıya ödeneceğine dair bir ifade yer alıyor ise, hesapladığınız tutarın yarısını ödemeniz gerekmektedir.

Damga Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir ve Ödenir?

Damga vergisi mükellefler tarafından ay içerisinde hazırlanan kâğıtların ertesi ayın 20’sinde ödenmesi gerekir. İzleyen ayın 20’nci günü akşamına kadar vergi dairesine beyan edilmesi gerekir. 26’ncı gününde ödemesi yapılması gerekir. Şahıslarda, sözleşmenin imza tarihinden sonraki 15 gün içinde beyan edilerek, ödenmesi gerekir.

Damga Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?

Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edendir. Damga vergisinin 3. maddesinde, yabancı ülkelerde düzenlenen sözleşmeler ile ilgili şu bilgiler yer alır:

“Yabancı memleketlerle Türkiye’deki yabancı  konsolosluklar ve elçiliklerde düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye’de bu kağıtları resmi dairelere ibraz edenlerin üzerlerinde devir ya da  ciro işlemleri yapanlar veya herhangi bir suret ile hükümlerinden faydalananlar öder. Ancak bunlardan ticari ya da mütedavil kağıt mahiyetinde bulunanların vergisini, bunları satan ya da kabul veya başka suret ile kullanan kişiler öder.”

Merak edilen diğer sorulardan bir tanesi de, “tek başına alınan damga vergisi nedir?” Tek başına alınan damga vergisi, 9047 vergi kodunun açılımı niteliğindedir. Ödeme yapan kişiler 9047 kodu üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu vergi türü kurum ve kişiler tarafından yapılan işlemler karşılığında alınan damga vergisini kapsar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.