Can Kuş

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin 10 Basit Yolu

07.04.2022
7
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin 10 Basit Yolu

İlk savunma hattı olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gereklidir ve sizi hastalıklardan korumak için günlük yaşamınızda dikkate alınmalıdır. Kimyasallar ve yardımcı proteinler kullanarak sizi virüslerden, zararlı bakterilerden, parazitlerden ve enfeksiyonlardan koruyabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yollarını biliyor muydunuz? Önce bağışıklık sistemini öğrenelim ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin basit yollarına daha derine inelim , vücudunuzu zararlı virüslerden ve hastalıklardan korumak için bir adım önde.

Bağışıklık Sisteminden ne anlıyorsunuz?

Bağışıklık sistemi, enfeksiyonlarla savaşmak için farklı organlardan, hücrelerden, proteinlerden ve kimyasallardan oluşur. Bağışıklık sisteminin ana parçaları beyaz kan hücreleri (WBC), antikorlar, lenf sistemi, dalak, timus ve kemik iliğidir.

Düşük bağışıklık sisteminin nedenleri

Zayıflamış bağışıklık sistemine sigara, alkol, yetersiz beslenme ve AIDS gibi sağlık ön koşulları gibi birçok faktör neden olur.

Zayıf bir bağışıklık sisteminin belirtileri

 • Stres seviyesinde artış
 • Her zaman soğuktan muzdarip
 • Sindirim sorunları veya karın sorunları
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Enfeksiyon sıklığında artış
 • Her zaman yorgun hissetmek

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 10 basit yolu

İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 10 basit yolu. Doğru olmadığını düşündüğünüz bazı hatalarla karşılaşırsanız, bu makalenin iyileştirilmesi için lütfen yorum bölümünde bana bildirin. Bu makalenin başkaları için bir amaca hizmet edebileceğini düşünüyorsanız ve düşünüyorsanız, lütfen bu makaleyi arkadaşlarınızla, ailenizle ve akrabalarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

İyi bağırsak sağlığını koruyun

İnsan bağırsağının sağlığı, tüm vücut sağlığı üzerinde ve çoğunlukla bağışıklık sistemi üzerinde bir etkiye sahiptir. Daha güçlü bir bağışıklık sistemine, iyi kalp sağlığına, beyin sağlığına, ruh halinde iyileşmeye katkıda bulunabilir, sağlıklı uykuyu ve etkili sindirimi destekler.

Araştırmacıya göre, bir kişinin bağırsaklarında, sindirimi destekleyen ve sağlıklı sindirimi sağlayan ve sonuçta bağışıklık sistemini güçlendiren yaklaşık 300 ila 500 farklı bakteri bulunur. Bağırsak sağlığınızı iyileştirmek için bu basit ipuçlarını izleyin.

 • Daha fazla fındık, kepekli tahıllar, fasulye ve taze meyveler yiyin.
 • Yapay tatlandırıcılardan kaçının veya sınırlandırın
 • İyi bakteri içeren fermente gıdalar tüketin.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi yıkamak, mikropların elden çekilmesini sağlar ve elden başka nesnelere bulaşmasını önler. Bunlar ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve göz ve cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu enfeksiyon, düşük bağışıklığın ana nedenidir ve vücudumuzu hayatı tehdit eden diğer hastalıklara karşı duyarlı hale getirir.

Takip Uygun el yıkama 7 adımları düzenli ve viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı kendinizi engeller.

Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapın

Her sabah ve akşam fiziksel aktivite yapmak vücut bağışıklığınızı güçlendirmenin yanı sıra vücut kolesterol seviyelerini de iyileştirir. Kilo vermeye de yardımcı olabilir ve diyabetik ve yüksek tansiyon hastalarının erken evrelerinde önerilir.

Daha önceki makalelerimde anlattığım gibi koşma, koşma ve tempolu yürüyüş gibi diğer birçok egzersiz şekli arasında en etkili olanı koşudur ve sağlığa daha fazla faydası olabilir.

Egzersiz sonrası duş

Her gün egzersiz yaptıktan sonra duş alan 300’den fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre, normal insanlara kıyasla daha az hasta gün sayısı var. Egzersiz sonrası duş almak sadece rahatlamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ciltte kızarıklık oluşmasını da engeller ve egzersiz sonrası duşa girmeden önce en az 20 dakika beklemeniz önerilir.

Alımları desteklemek için vitamin alın

Bir insanın sağlıklı olabilmesi için çeşitli vitamin ve besinlere ihtiyacı vardır. Bu, C vitamini, D, A ve diğer temel besinleri içeren bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemli bir rol oynar. Multivitamin alımı, mega dozlarda tek vitamin tüketmekten daha faydalıdır.

C vitamini enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olur ve C vitamini içeren meyveler üzüm, portakal, limon, misket limonu ve clementines gibi turunçgillerdir. C vitamini sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız .

Stres seviyelerini azaltmaya çalışın

Yaşam olaylarıyla baş edemediğinizde stres oluşur ve yüksek düzeyde stres olarak kabul edilen kortizol hormonu üretir. Kortizol, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, ancak daha uzun süre kanda daha fazla kortizol hormonu bulunması önerilmez. Bu nedenle, bağışıklığı artırmaya yardımcı olmak için stres seviyelerini azaltmaya ve optimum seviyede tutmaya çalışın.

Yoga ve meditasyon da iyi bir denemedir

Yoga sadece oksidatif stresle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi dengeleyebilir ve güçlendirebilir. Düzenli yoga ve meditasyon stresi azaltmaya, iltihabı azaltmaya ve güçlü bir bağışıklık oluşturmaya yardımcı olabilir.

Yoga, lenfatik sistemi vücudumuzdan toksinleri atması için uyarır ve kana oksijen vererek vücudumuzun optimal işlevine yardımcı olur. Birçok farklı meditasyon türü arasında, farkındalık arabuluculuğu, bağışıklık işlevlerini, bilişsel işlevleri iyileştirme ve kan basıncını düşürme gibi çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

Derin nefes egzersizi de yardımcı olabilir

Derin nefes alma, akciğerlerin genişlemesine yardımcı olur, böylece vücuda oksijen emme verimliliğini artırır. Ayrıca kasları güçlendirebilir, sindirimi iyileştirebilir ve stresi azaltarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Yeterli uyku zamanı alın

Yeterli kalitede uyku, bağışıklık sisteminin dengelenmesi ve aşılara etkili yanıt için esastır. Uyku sırasında vücudumuz enfeksiyonlar, iltihaplar, stres ve çeşitli hastalıklarla mücadelede yardımcı olan sitokinler salgılar.

Olumlu düşünmeyi geliştirin

Olumlu tutumunuz ve herhangi bir şeye ilişkin düşünceniz, bağışıklık fonksiyonlarınızı iyileştirebilir. Ayrıca Queensland Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Psikoloji ve yaşlanma dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, odaklanmış ve olumlu bilgilere sahip yaşlı insanlar daha güçlü bağışıklık sistemleri geliştiriyor. Olumlu bir tutum, stresin etkilerini azaltmada, virüsler, enfeksiyonlar ve diğer hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmede de yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Sağlıklı ve pürüzsüz cilt, kardiyovasküler, göz ve sinir sistemi sağlığını destekleyen bir besin takviyesidir.

Bulgular, Omega 3 yağ asidinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu, trigliseritleri azalttığını, plak gelişimini yavaşlattığını ve kalp krizi riskini azalttığını göstermiştir. Oriflame sağlıklı yaşam ürününün diğer sağlık yararları aşağıdaki gibidir.

 • Bağışıklığınızı güçlendirmek
 • Enerji seviyenizi artırın
 • Kolesterol seviyesini kontrol eder
 • iltihabı azaltır
 • Eklem ağrısını rahatlatır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.