Can Kuş

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

28.05.2022
16
Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak terlemesi bugün birçok insan tarafından şikayet ile karşılanır. Terleme ile birlikte ayakkabı kokusu da problemler arasında yer alıyor. Bunun birçok nedeni olsa da aşırı kullanım, terleme, deri dökülmesi, kir, mantar, bakteri ve havalandırma eksikliği buna neden olur. Bu durum özellikle evlerde ciddi sorunlara neden olur. 

Eğer ayaklarınızın kokmamasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar ana hatları ile aşağıda olduğu gibi gösterilebilir;

 1. Ayak bakımı: Ayaklar her gün bir kere anti-bakteriyel sabun ile yıkanmalıdır. Ardından da yaş bırakılmadan temizlenmelidir. Ayak tırnakları kısa ve temiz olmalıdır.
 2. Çoraplar: Çoraplar her gün, en az bir kere değiştirilmelidir. Zira uzun saatler giymek kokuya neden olur.
 3. Aynı ayakkabıyı giymemek: Her gün aynı ayakkabıyı nefes alamamasına neden olur. Dolayısıyla kokmaya başlar.
 4. Kalite: Ayakkabı güvendiğiniz bir yerden alınmalıdır. Böylece kalitesinden emin olmanız mümkündür. Zira kalitesi düşükse, kötü malzemeler de kokuya neden olacaktır. 

Ayaklarda koku problemi olmaması için bunlara dikkat etmek önerilmektedir. 

Ayakkabı Kokusu

Ayakkabı kokusu ve ayak terlemesi yaşam ortamlarında kötü kokulara neden olur. Ne kadar havalandırsa da kaynağı değiştirilmediği için koku da devam edecektir. Bunun yanı sıra hijyen sorunlarına da neden olacaktır. 

Zira kokuya neden olan bakterileri yok etmemek, bir süre sonra onlarla temasa geçilmesine neden olacak, böylece hastalıklar da başlayacaktır. Dolayısıyla şu gibi konulara dikkat edilmesi de tavsiye edilir;

 1. Çabuk terleyen ayaklar için özel çoraplar kullanılmalıdır.
 2. Kapalı ayakkabılar çorap ile beraber kullanılmalıdır. 
 3. Deri ya da kanvas ayakkabılar, ayaklara nefes verdiği için daha sık tercih edilmelidir.
 4. Teri emmesi için ayak pudrası kullanılmalıdır.
 5. Ayakkabı koku önleyici için sprey, deodorant ya da ter önleyici tercih edilmelidir. 
 6. İlaçlı tabanlıklar tercih edilmelidir.

Eğer bunlara dikkat edilirse daha iyi çözümler bulunabilir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayak terlemesi, ayakkabın kokusunun giderilmesi için deneyebileceğiniz birçok yöntem vardır. Eğer evde çözüm arıyorsanız şu gibi seçenekleri değerlendirmeniz mümkündür;

 1. Karbonat
 2. Doğal bitkiler
 3. Pudra
 4. Çağ ağacı yağı
 5. Su ve sirke
 6. Talaş
 7. Poşet çay
 8. Kahve 

Bu yöntemler koku önleyici olarak tercih edilebilir. Hepsi pratik şekilde kullanılabilmekte olup tümünü inceleyerek, size uygun olanlar bulunabilir.

ayakkabı kokusu nasıl geçer?

ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Ayrıca doktora giderseniz muayene olabilir, bir bakteri ya da mantar neden oluyorsa buna yönelik çözüm bulabilirsiniz. Kokuya neden olan bakterileri böylece yok edeceğiniz için koku sorunları da giderilir.

Karbonat

Koku önleyici olarak yapabileceğiniz tercihlerden ilki karbonattır. Böylece ayakkabılarınızda olan kokular giderilebilir. Doğal bir çözüm olan bu yöntemde karbonatın koku baskılayıcı özelliğinden faydalanılır.

Bunun için geceleri yalnızca ayakkabınızın içine karbonat serpiştirmeniz gerekir. Ardından gerekli çözümleri anında bulmanız mümkündür. Sabah kalktığınızda sadece ayakkabınızı silkeleyerek temizlemek kalır. 

Doğal Bitkiler

Ayakkabı koku önleyici olarak yapabileceğiniz tercihlerden bir diğeri de doğal bitkilerdir. Bir takım bitkiler, yapıları gereği koku giderici özelliktedir. Adaçayı ve lavanta buna verilebilecek örnekler arasındadır. Aynı şekilde portakal ve greyfurt kabukları da kullanılabilir.

Bunun için sadece geceden bu bitkileri, kullanacağınız ya da kötü kokan ayakkabınıza koymanız gerekir. Ardından sabah kokunun gittiğini, daha güzel kokulara yerini bıraktığını görebilirsiniz.

Pudra

Ayakkabınızda koku problemi yaşıyorsanız, bir diğer çözüm de bebek pudrasıdır. Bu da koku giderici özelliktedir. Eğer akşam ayakkabınızın içine dökerseniz, sabaha  kadar kokuları çözebilirsiniz.

Bunun yanı sıra pudra terlemeyi de düşürür. Dolayısıyla terleme sorunlarınız varsa giymeden önce ayağınıza bir miktar dökerek çözüm bulabilirsiniz. 

Çağ Ağacı Yağı

Ayakkabınızda koku problemi bulunuyorsa, çay ağacı yağı da bulunmaktadır. Bu yağ sterilize edici bir özelliktedir. Doğal bir yağ olup ayakkabınızın içine birkaç damla dökerseniz, kötü kokuların ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Su Ve Sirke

Su ve sirke koku problemi için yapabileceğiniz tercihlerden biridir. Bunun için yarı yarıya oranda sulandırılan sirke püskürtme kabına konur. Ardından da ayakkabının içine sıkmak suretiyle uygulanır. Böylece hem kokuyu giderebilir hem de ayakkabının iç bölümünü temizleyebilirsiniz.

Bundan sonra sirkenin kokusundan kurtulmak için güzel kokan bitkilerden yararlanabilirsiniz. Böylece en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Talaş

Her ne kadar tahmin edilmese de talaş da koku önleyici olarak tercih edilebilir. Bunun için bir avuç talaşı peçete ya da kağıt havluya sarıp top yapmanız yeterlidir. Ardından yalnızca ayakkabının içinde bir gün bekletilir.

Poşet Çay

Koku önleyici olarak tercih edilebilecek şeylerden diğerini de poşet çay oluşturur. Çay, nem emme özelliğine sahiptir. Bu nedenle poşet çayı ayakkabınızın içine yerleştirirseniz, bir süre sonra giderildiğini görmeniz mümkündür.

Ancak burada sadece poşet çayın poşet bölümüne küçük bir kesik atılmalıdır. Burada çayın ayakkabıya dökülmemesine özen gösterilmelidir.

Kahve 

Ayak terleme sorunlarınız varsa ve ayakkabınızın kokusunu çözmek istiyorsanız kahve de seçenekleriniz arasındadır. Koku emici özelliğe sahip olduğu için oldukça pratiktir. Eğer küçük kaplarda ya da hava alan keselerde Türk kahvesini ayakkabıda bekletirseniz sonuç alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.