Can Kuş

Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

21.05.2022
12
Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Askerlik sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır? E-devlet askerlik sorgulaması basit bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak yakın zamanda askere gidecek olan veya askerliği bitmiş olan kişiler bu sorgulamanın nasıl yapılacağı hakkında net bir fikir sahibi değildir. E-Devlet’in sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde mevcut askerliğinizin süresini, askerliğinizin ne zaman başlayacağını ve tecil sürenizin ne kadar olduğunu hızlıca öğrenebilmeniz mümkündür. İçeriğimizi incelemeye devam ederek sizler de askerlik sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilir ve hemen raporunuzu talep edebilirsiniz.

Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-Devlet, kamu kuruluşlarının vatandaşlarına daha kolay ulaşabilmesi ve bilgilerin daha kolay elde edilebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti tarafından kullanıma sunduğu bir platform olarak bilinmektedir. Bu platformun içerisinde tüm bakanlıklar bulunmakta ve dolayısıyla erkekler için askerlik işlemleri de yapılabilmektedir. Bunlardan en önemlisi olarak nitelendirilebilecek askerlik durumunun sorgulanması işlemi de e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

e-devlet askerlik sorgulama

e-devlet askerlik sorgulama

Tecil durumunuzu öğrenmek, askerliğinizi nerede yapacağınızı görmek veya yapmış olduğunuz askerliği belgelemek gibi amaçlardan bir tanesine sahipseniz, ihtiyacınız olan şey askerlik belgesine erişmek olacaktır. Bunu kaymakamlıklardan veya askerlik şube müdürlüklerinden alabilmeniz mümkünken, direkt olarak E-Devlet üzerinden de talep edebilmeniz mümkündür.

E-Devlet Girişi Yapmak

Askerlik durumunuzu sorgulamak ve ilgili raporu alabilmek için öncelikle bir E-Devlet hesabı oluşturmanız gerekir. Yalnızca T.C. Kimlik numaranız ile oluşturabileceğiniz bu hesabın şifresini PTT noktalarından belli bir ücret karşılığında talep edebilir veya internet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifresine sahipseniz bir alt başlığı inceleyerek sizler de hemen askerlik durum belgenizi alabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

E-Devlet şifresine sahipseniz ve hesabınıza giriş yapmayı başarabildiyseniz, yalnızca birkaç araştırma ve onaylama işleminden sonra askerlik durum belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi istediğiniz zaman çıktı halinde alabilir veya cihazınıza indirebilirsiniz. Askerlik durumunuzu sorgulamak ve belgenizi almak için şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

  • E-Devlet hesabınıza giriş yapın.
  • Ana sayfada yer alan arama kutucuğuna “Askerlik Durum Belgesi” yazın ve enter butonuna basın.
  • Açılan sayfada en başta yer alan “Millî Savunma Bakanlığı/Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yazısına tıklayın.
  • Bilgilendirmeyi okuduktan sonra kutucuğu işaretleyin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
  • İşlemin tamamlanmasını ve sayfanın yüklenmesini bekleyin.

Sizler de yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımları uygulayarak yalnızca birkaç dakika içerisinde askerlik raporunuzu alabilir ve ilgili makamlara iletimini sağlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu hizmeti istediğiniz zamanlarda kullanabilir ve düzenli olarak durumunuzu kontrol etme fırsatını bulabilirsiniz. Umarız içeriğimizde askerlik sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır sorunuza tüm detaylarıyla yanıt bulabilmişsinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.