Can Kuş

Allık Nasıl Sürülür ? (Uygulamalı ve Anlatımlı)

06.04.2022
30
Allık Nasıl Sürülür ? (Uygulamalı ve Anlatımlı)

Kadınların olmazsa olmaz makyaj aşamalarından biri allık olmaktadır. Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan allık, pek çok farklı çeşitte karşımıza çıkar. Çeşitlerinde farklılık oluşmasından kaynaklı olarak sürüm teknikleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Allık sürmek herkes tarafından kolay gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinse de aslında dikkat edilmesi gereken işlemlerden biridir. Yanak kısmına uygulanan ve cilde canlılık veren allık, çok fazla ya da çok az uygulandığı zaman kötü bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bu sebeple tam olarak dozunda uygulama konusunda dikkatli davranmak gerekir.

Allık uygulama esnasında püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde etkileyici bir cilt görünümü ortaya çıkarabilirsiniz. En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri allık rengi seçimidir. Cildiniz ile uyum sağlayan bir renk seçmediğiniz takdirde kötü görüntüler meydana gelebilir. Aynı zamanda allık seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise allık fırçası olmaktadır. Doğru bir allık fırçası seçmediğiniz takdirde başarılı bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün olmaz.

Allık Türleri 

Daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmaya yardımcı olan allık, pek çok farklı çeşit ile karşımıza çıkmaktadır. Cilt renginiz ve yapmak istediğiniz makyaja bağlı olarak alıp türleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Allık türleri şunlardır;

  • Toz Allık: En popüler allık türlerinden biridir. Günümüzde pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Daha çok yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin tercih etmesi gereken allık çeşitleridir. Allık fırçası yardımı ile uygulanmaktadır. Doğal fırçalar tercih edildiği zaman daha pürüzsüz ve hoş bir görünüm ortaya çıkar.
  • Krem Allık: Nemli bir yapıya sahiptir. Herhangi bir alet gerektirmediği için parmaklarınız ile uygulayabilirsiniz. Krem ürünler parmak ile uygulandığı zaman çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Parmakların ısısı ile birlikte daha iyi bir yayılma gösterirler.
  • Jel Allık: Jel allık türleri suya karşı daha dayanıklı bir özelliğe sahip oldukları için genellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. Sabit ve uzun süre kalıcı bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği allık çeşitlerinden biridir. Makyaj süngeri yardımı ile uygulaması mümkündür.

Allık Fırçası Seçimi

Yanak bölgelerine allık işlemini gerçekleştirirken mutlaka allık fırçası seçimine dikkat etmek gerekir. Doğru fırçalar tercih edildiği zaman son derece iyi bir görüntü ortaya çıkar. Toz allık uygulama esnasında fırça kullanımı söz konusu olur. Pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkarabilmek için genellikle doğal kıllardan elde edilmiş olan allık fırçalarını tercih etmek gerekir. Herkesin farklı bir tekniği olduğu için sizin de kendi tekniğinizi edinmeniz gerekir. Aynı zamanda fırçaya alınan allık miktarı da son derece önemlidir. Tercih ettiğiniz fırça çok miktarda toz ürün tutuyor ise iyi bir görüntü ortaya çıkarmanız mümkün olmaz. Fırçaya az alıp uyguladıktan sonra yeniden üzerine ekleme yapabilirsiniz. Fakat çok miktarda aldığınız zaman geri dönüşü olmuyor. Krem ve jel formdaki allıklar için fırça işlemine gerek kalmaz. Fakat yağlı cilt yapısına sahip olup toz ürün kullanmayı tercih eden kişilerin mutlaka doğru fırça tercihinde bulunması gerekir. Allık fırçaları yumuşak başlıklı ve büyük olmalıdır. Aynı zamanda içerisinde çok sık kıl yapısı bulunmalıdır.

Allık Nasıl Uygulanır?

Allık, doğru bir şekilde uygulandığı zaman cildin çok daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Bu şekilde çok daha genç bir görünüm ortaya çıkarmış olursunuz. Makyaj uzmanları tarafından iki farklı allık sürme yöntemi açıklanmıştır. Bunlardan bir tanesi temel allık uygulaması olurken diğeri ise kontür yardımı ile bronzlaştırıcı olmaktadır. Kontür uygulaması tercih edildiği zaman mükemmel bir geçiş ortaya çıkar. Doğallıktan yana olan kişiler genellikle bu yöntem ile allık uygulamasını gerçekleştirmektedir. Sizin için en doğru yöntemin hangisi olduğunu anlayabilmek için her ikisini de denemiş olmanız gerekir. Uygulanan teknikler doğrultusunda en doğal ve en canlı görünüm ortaya çıkardığınız teknikleri tercih ediniz.

Temel Allık Uygulaması

Temel allık uygulaması gerçekleştirilirken ilk olarak istediğiniz görünümü seçmeniz gerekir. Allık görünümünün nasıl bir bitişe sahip olacağını seçtikten sonra uygulamaya geçilir. Aynı zamanda sizin için uygun olacak allık çeşitlerini ve allık fırçalarını da seçmeniz gerekir. Bu konuda doğru kararlar verdiğiniz zaman etkileyici bir allık görünümü ortaya çıkar. Allık sürerken yapmanız gereken tek şey gülümseyip elmacık kemiklerinize fırça darbesi yapmaktır. Bu işlemi gerçekleştirirken elmacık kemiklerinden kulaklarınıza doğru yapmaya dikkat ediniz. Adeta bir süpürme hareketi yapar gibi uygulayın. Allık sürme işlemi tamamlandıktan sonra makyajı daha kalıcı hale getirebilmek için sabitleme spreyi tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda sabitleyici pudra yardımı ile sabitleme işlemini gerçekleştirmek de mümkün olur.

Bronzer İle Allık Uygulaması

Son yıllarda bronzer uygulaması gittikçe artış gösteren makyaj teknikleri arasında yer almaya başladı. Bronzer yardımı ile allık sürüm tekniği de söz konusu olmaktadır. Pek çok ünlü makyaj sanatçısı etkileyici bir anlık görünümünü ortaya çıkarabilmek için basit tüyolar paylaşmıştır. İlk olarak cilde mat bir bronzlaştırıcı ile birlikte sıcak bir kontür havası vermeniz gerekir. Alın bölgesinden başlayarak arka tarafa doğru “3” şekli oluşturarak bronzer uygulayınız. Aynı zamanda çene bölgesinde de bu işlemi gerçekleştirmeyi unutmayınız. Dış kenarlara doğru değdirme işleminde gerçekleştirdiğiniz zaman hem doğal hem de taze bir görünüm ortaya çıkmış olur. Bu şekilde yüzünüzü en iyi şekline getirebilirsiniz. Daha sonra burun kenarlarına 2 parmak yerleştirerek bu şekilde kendinizi kılavuz oluşturup allık işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde elmacık kemiklerinin üst kısmına da çıkıp daha taze ve tatlı bir görünüm ortaya çıkarmak mümkün olur. Aynı zamanda yüzünüzün daha ince bir görünüm kazanması konusunda da büyük bir fayda sağlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.