Can Kuş

Aile Sıra No Öğrenme

31.05.2022
47
Aile Sıra No Öğrenme

Aile sıra numarası nedir, nasıl öğrenilir gibi sorular kişiler tarafından sıklıkla düşünülür. Aile sıra no öğrenme işlemi nasıl yapılır? Özellikle yeni kimliğe geçtikten sonra bu yoğunluk kazanmıştır. Zira eski kimlik kartlarında,

 1. Cilt no,
 2. Aile no,
 3. Sora no gibi bilgiler görülür.

Ancak yeni olanlarda görülmediği için, gerektiği durumlarda nasıl bulunabileceği büyük bir merakla karşılanır. Eğer kimlik kartınızı hala değiştirmemiş iseniz, sadece kontrol etmeniz yeterlidir. Cüzdanın arka kısmına bakarsanız, ayrıntılı tüm sonuçları görmeniz mümkündür. 

Bu bilgi bazı durumlarda gerekli olabilir. Dolayısıyla yeni kimlik kartı kullanıyorsanız nerede yazdığını bilmek oldukça önemlidir. 

Aile Sıra No Nedir?

Aile sıra numarası nedir? Bu soru birçok kişi tarafından düşünülen konular arasındadır. Her ne kadar bilinmiyor olsa da bir ailede, kişinin aileye katılmasını sıraya koymakta, buna göre numaralandırma yapmaktadır. Ancak evlilik gibi durumlarda, aile sıra numarası değişir.

Dolayısıyla kişiler, hayatı boyunca tek bir aile sıra numarasına sahip olmayabilir. Kişilerin aile sıra numarası, baba tarafından kayda alınan en üst soyla başlayarak sürer. Aile sıra numarası, erkek çocuklarla devam eder. Zira aileye gelin olarak gelen kadınların numarası, gelin gittiği ailenin sıradaki aile sıra numarası olur. 

Kendi babasına ait olan sıra numarası ise sabit kalmakta, eski kayıt olarak tutulacaktır. Eğer bir boşanma yaşanırsa da eski aile kimlik sırasına geri dönülür. Böylece eşin ailesinde de aile sıra numarası aynı biçimde kapatılır. 

aile sıra no

aile sıra no

Bu numara, günümüzde bazı yerlerde gerekli olabilmektedir. Dolayısıyla aile sıra no nasıl öğrenilir bilinmesi gerekir. Kimlik kartı almamışsanız arka taraftan kontrol etmeniz yeterlidir.

Ancak yeni bir kimlik kartınız varsa, şifre ile sisteme giriş yaparak gerekli sonuçları almanız mümkündür.

Yeni Kimlik Aile Sıra No

Günümüzde birçok kişi aile no, cilt no gibi konuların, eski cüzdanlarda yer aldığını bilir. Ancak kimlik kartlarında bu bilgiler bulunmaz. Dolayısıyla gerektiği halde nasıl ulaşılabileceği sık sık düşünülür. Bu bakımdan e-devlet platformuna şifre ile sisteme giriş yaparsanız, gerekli sonuçları alabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak e-devlet içerisinde bir hesabınızın olması gerekir. Gerekli olan şifreyi almak istiyorsanız, size en yakın PTT’ye müracaat etmeniz yeterlidir. Bundan sonra da şu işlemler yapılmalıdır;

 1. E-devlet resmi sitesini açın.
 2. Giriş yaptıktan sonra arama kısmından nüfus kayıt yapın.
 3. Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama ekranına gelin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra şu gibi bilgilere ulaşmanız mümkündür;

 1. Adı-soyadı
 2. Kayıt yeri il/ilçe
 3. Kayıt yeri cilt sıra no
 4. Kayıt yeri aile sıra no
 5. Kayıt yeri birey sıra no
 6. Durum

Şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli sonuçlar bu sayede alınabilir.

Aile Sıra No Ne Demek

Aile sıra no nasıl öğrenilir e-devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Bu bilgi kişinin aileye katılma sıralarını göstermektedir. Kişiler kendilerine ait olan bu bilgiyi, e-devlet üzerinden alabilir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda kimlik kartı olan çocuklarda bu bilgi merak edilebilir.

Eğer çocuğunuzun aile sıra numarasını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız şu işlemleri yapmanız yeterlidir;

 1. E-devlet platformunu açın.
 2. Aile sıra numarasını öğrenmek istediğiniz hesaba girin.
 3. Üst kısımda arama bölümüne nüfus kayıt yazın.

Böylece gerekli bilgiler hemen alınabilir. Görülebileceği üzere çocuğunuzun da aile sıra numarasını öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken işlemler farklı değildir. Eğer belge almak istiyorsanız,

 1. Nüfus kayıt örneği tipi,
 2. Eski eşi listele,
 3. Vukuatlı belge,
 4. Belgenin neden verileceği alanları doldurulur.

Ardından evrakı indirmeniz yeterlidir.

Seri ve Sıra Numarası Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşlar sadece aile sıra no öğrenme konusunu değil, sıra ve seri numarasını öğrenmeyi de talep etmektedir. Şifre ile sisteme giriş ardından gerekli bilgileri almanız mümkündür. Eğer size ait bu bilgileri öğrenmek istiyorsanız, e-devlet üzerinden sonuç almanız mümkündür.

Burada ilk olarak bir e-devlet şifresi olmalıdır. Eğer bulunmuyorsa, en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. Böylece şifreyi aldıktan sonra e-devlet hesabına giriş yapılmalıdır. Ardından da ikametgah ve kimlik bilgileri alanına girilir.

Böylece kimlik bilgilerinize kolay ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni bir kimlik kullanıyorsanız ve seri numarasını merak ediyorsanız, ön yüzünden gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 

Kimlikte Bulunan Sıra No Ne İşe Yarar?

Kimlikte yer alan sıra no, cilt no gibi konular sık sık düşünülmektedir. Aile sıra no cilt no nasıl bulunur, eski kimlik cüzdanlarında arka taraftan erişilebilmektedir. Kimlik kartına geçmişseniz, e-devlet üzerinden gerekli sonuçları almanız mümkündür.

Sıra numarası, aile içindeki sırayı ifade etmektedir. Her ailenin de bir sırası yer almakta olup aile sıra no da buna denmektedir. Cilt numarası da hangi ciltte kayıtlı olduğunu gösterir Şifre ile sisteme giriş ardından nüfus kayıt ile ikametgah ve kimlik bilgileri bu gibi bilgilere kısa sürede ulaşmanız, ayrıntılı öğrenmeniz mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.