Can Kuş

A2 Ehliyet Fiyatları 2022 Ne Kadar?

07.06.2022
46
A2 Ehliyet Fiyatları 2022 Ne Kadar?

A2 ehliyet fiyatları sürücü kursu fiyatları 2.400 TL sınava giriş ücreti 280 TL, harçlar 705 TL olmak üzere TL toplam değeri 3.385 liradır. Ehliyet fiyatları sürücü kursu ücreti, ehliyet harç ücreti, sınava giriş ücreti olmak üzere 3 aşamada değerlendirilir.

Adaylar ilk önce sürücü kursu ücretini kursa, ehliyet harcını devlete sınav giriş ücreti bedelini ise Milli Eğitim Bakanlığı’na ödeyerek ehliyet alma işlemlerini başlatır. 2022 yılında ilk defa ehliyet almak isteyen kişiler için teorik sınav ücreti ise 120 TL’dir.

Ehliyet Fiyatları 2022

Direksiyon sınav ücreti 160 TL olarak belirlenmiştir.  Ehliyet sınavını yükseltmek isteyen kişiler direksiyon sınav ücretini 160 TL ödeyeceklerdir. Ehliyet fiyatları 2022 yılı ehliyet kurs ücretleri bazı büyük şehirlerde artış göstermiştir. 

ehliyet fiyatları 2022

ehliyet fiyatları 2022

Küçük şehirlerde ise kişilerin bütçesine uygun olacak şekilde daha düşük fiyatlıdır. Yukarıda yer alan veriler büyük şehirler için ortalama olarak gösterilen sürücü kursu ehliyet fiyatlarıdır. 2022 yılında ehliyetini yenilemek isteyen kişiler ise devlete 13 TL kağıt bedeli ve 2 TL katkı payı olmak üzere 15 TL öderler. 

Ehliyet Kursu Fiyatları 

Ehliyet fiyatları kentlere göre değişmekte olup genellikle yukarıda gösterildiği gibidir. 2021 yılında 820 TL olan B sınıfı ehliyet harçları 2022 yılında 1116 Türk lirası olmak üzere yükseltilmiştir. 2022 yılında uygulanmak üzere ehliyet harçlarına büyük zam getirilmiş olup Hazine ve Maliye Bakanlığı derleme oranlarını %36.2 olarak belirlemiştir.

2022 yılında ehliyet harçları %36,2 oranında yükseltilmiştir. Ülkemizde trafiğe kayıtlı milyonlarca araç bulunmakta olup neredeyse her yıl binlerce kişi ehliyet alarak trafiğe çıkmaktadır.

A1 Ehliyet Fiyatı 

A1 sınıfı ehliyet fiyatları sürücü kursu fiyatı 2010 TL, sınava giriş, ücreti 280 TL harçlar 705 TL olmak üzere toplamda 2.995 TL‘dir.  2022 yılında ehliyet almak isteyen kişiler için artan fiyat artışları ne yazık ki negatif bir gelişme olarak kamuoyuna yansımıştır.

2022 yılında ehliyet harçlarına ciddi oranda zam getirilerek yeniden derleme oranları ile geçtiğiniz yıllara kıyasla oldukça artırılmıştır. Motorlu taşıtlar vergisi zamları düşürülse de A ve B sınıfı ehliyet fiyatları gözle görülür derecede artış göstermiştir. Yeni yılda ehliyet, harç ücretleri ve sürücü kursu ücretleri yukarıda verilen rakamlarla belirtilmiş olup ehliyet alma maliyeti artırılmıştır.

B Ehliyet Fiyatı 2022

B sınıfı ehliyet manuel ve otomatik ehliyet fiyatları sürücü kursu fiyatları 2900 TL, sınava giriş ücreti 280TL, harçlar 1451 TL olmak üzere toplamda 4.631 TL’dir.  Ödenecek tüm harç ücreti sınavlar ve Milli Eğitim Bakanlığına ödenen ehliyet ücretleri en güncel haliyle verilmiştir. 

İstanbul, Ankara, İzmir Bursa, Antalya, Adana gibi büyük kentlerde taban fiyatı yukarıda belirtildiği gibi uygulanmaktadır. Küçük şehirlerde sürücü kursu fiyatları daha düşük olup diğer tüm harç ve kart ücretleri her yerde sabit tutulmuştur. Daha önce ehliyet aldıysanız yazılı sınava girmeden sadece direksiyon eğitimini aldıktan sonra ehliyet kursu direksiyon sınavına katılabilirdiniz. 

2022 Ehliyet Fiyatları 

Daha önce ehliyetiniz olsa dahi tüm evrakları yeniden toparlamanız,2022 ehliyet harç ücreti ödemelerini ilgili banka ve mercilere yatırmanız gerekir. Direksiyon sınavını geçtikten sonra devlete harç ücretlerini ödeyebilirsiniz.  Direksiyon sınavını geçtikten bir hafta içerisinde sürücü kursundan başarılı olduğunuza dair sertifikanızı alabilirsiniz. 

Nüfus idaresine başvurarak ehliyetinizi kısa sürede çıkartabilirsiniz. Randevu işlemlerini il ve ilçe fark etmeden her yerden rahatlıkla alabilirsiniz. Sürücü kursu ücretleri verilen tarihi aşmadan kayıt yaptırılırken kursa ödenmelidir. Ehliyet harçlarını bankalar aracılığı ile devlete, sınav giriş ücretlerini de bankalar aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na ödeyebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 

A sınıfı motosiklet ehliyet ücretleri fiyatları ne kadar? Soruları son zamanlarda oldukça merak edilmektedir.  Sürücü kursu fiyatı 2580 TL, sınav giriş ücreti 160 TL, harçlar 705 TL olmak üzere toplamda 3445 TL’dir. Ehliyet harcı ve diğer kâğıt bedelinin yatırılacağı bankaları ise şunlardır: Akbank, ING Bank, Şekerbank, Aktif Bank, Türkiye Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Denizbank,  Türk Ekonomi Bankası

Motor Ehliyet Fiyatları 

A1, A2, A, F, B sınıfı ehliyetler sınıflarına göre fiyatlandırılmaktadır. Tüm taşıtların sınıf ehliyet fiyatları 2022 yılında yüksek maliyetli olup ödenecek harç ücreti ve sınavlar için Milli Eğitim Bakanlığı’na ödenen güncel fiyatlar geçerlidir.   Ehliyet fiyatları, sürücü kursu fiyatı, harç ücreti, sınava giriş ücretinden oluşur. 

A1 Motor Ehliyeti Fiyatı 

A1 sınıfı motosiklet ehliyet fiyatları 1700 TL değerli kâğıt bedeli sürücü kursu fiyatı 160 TL, sınav giriş ücreti, 705 TL harçlar olmak üzere toplam 2.565 TL’dir. Sınıf yükselten adayların direksiyon sınav ücretini ödemeleri zorunludur.  İlk defa ehliyet alan kişilerin teorik sürücü kursu sınav ücreti için 90 TL, direksiyon sınav giriş ücreti için 120 TL ödemesi gerekir. 

Kursiyerlerin aldıkları eğitim dersleri ortalama 15 gün sürmektedir. Ehliyet sınavına girmek için öncesinde gerekli olan eğitimlerde hesaba katılarak Bu süre 1 ayı bulmaktadır. Direksiyon eğitimini alarak direksiyon sınavına girmeniz için ortalama bir ay daha beklemeniz gerekir. 

A2 Motor Ehliyeti Fiyatı 

A2 sınıfı motosiklet ehliyeti almak için sınav giriş ücreti 1950 TL, sürücü kursu fiyatı sınav giriş ücreti 160 TL, a2 sınıfı harçlar 705 TL ve toplam 2815 TL ödemeniz gerekir.  Başarılı olan sürücü adayı için Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen sürücü sertifikası 3- 7 gün arasında düzenlenir. Gerekli belgelerin hazırlanarak harç, sürücü kursu fiyatları ödemelerinin yatırılması, ehliyet randevusunun alınması ve randevuyu gidilmesi gibi tüm işlemlerin bitme süresi ortalama 10 gündür. İşlemlerin bitmesinin ardından PTT aracılığı ile ehliyetin tam olarak adresinize ulaşması 7 ile 15 günü bulacaktır.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM